poniedziałek, 7 lutego 2011

Środki do pielęgnowania włosów.


Mydła i szampony.
Mydło do mycia włosów rozkłada tłuszcz wchodzący  w skład  brudu znajdującego się na włosach
I na skórze głowy; przy spłukiwaniu usuwane są również mechaniczne cząstki kurzu i brudu. Gdy mydło jest silnie zasadowe, uszkadza osłonkę włosów – takich mydeł należy unikać.

Szampony – powszechnie używane – produkowane są w postaci płynów, proszków i kremów.
Szampony w proszku zawierają mydło, środki zmiękczające wodę (boraks, kwaśny węglan sodu) i ewentualnie dodatek sproszkowanego rumianku lub nadboranu sodowego (do jasnych włosów) lub preparaty dziegciowe czy hennę lub inne barwniki roślinne (szampon do ciemnych włosów).
            Jeśli szampony zawierają sodę (kwaśny węglan sodu), mogą powodować łamanie się włosów na skutek ich nadmiernego wysuszenia.
Szampony w płynie są produkowane z mydła w połączeniu z wodą i alkoholem. Niekiedy zawierają sodę, której działanie – jak wspomniano-jest szkodliwe.
            Obecnie coraz częściej szampony płynne są produkowane na zasadzie  związków powierzchniowo czynnych, bez mydła jako roztwory wodno-alkoholowe. Szampony te mają odczyn obojętny lub słabo kwaśny, co jest korzystne dla skóry i włosów. Jako dodatki mogą zawierać lecytynę, żółtka, wyciągi z ziół, środki odkażające; w zależności od tych dodatków znajdują zastosowanie do suchych (np. szampon jajeczny) lub szybko przetłuszczających się włosów (szampony ziołowe, np. tatarakowy). Szampony te dobrze się pienią i dobrze oczyszczają skórę głowy i włosy. Po umyciu włosów konieczne jest dokładne i staranne płukanie włosów.
Szampony oleiste produkowane są z olejów roślinnych i zawierają trój etanoloaminę; mogą zawierać alkohol, wazelinę, lanolinę, olej rycynowy, środki lecznicze i wzmacniające włosy. Szampony te nie wytwarzają piany; nakłada się je na przeciąg 30minut na włosy, przy czym dla lepszego przeniknięcia owija się głowę lub nakłada czepek z tworzywa sztucznego. Następnie spłukuje się włosy ciepłą wodą. Szampony te nie tylko dobrze oczyszczają skórę i włosy, ale mają również działanie odżywcze, nadają włosom miękkość i jedwabistość. Szczególne zastosowanie ma ten rodzaj szamponów przy włosach zniszczonych, np. po trwałej ondulacji czy farbowaniu.
            Należy też pamiętać o doskonałym naturalnym środku do mycia włosów, jakim jest żółtko jaja kurzego. Przy zetknięciu się z wodą wytwarza ono emulsję, która usuwa brud z włosów. Żółtko nadaje się szczególnie do mycia włosów delikatnych i nadmiernie wysuszonych, po zabiegach trwałej ondulacji czy farbowaniu.

Mieszanki ziołowe
Istnieje cały szereg gotowych płukanek ziołowych, które stosuje się do mycia i płukania włosów. W skład mieszanek ziołowych wchodzą: liście pokrzywy, korzeń tataraku, rumianek, kora dębowa. Do jasnych włosów stosuje się płukanie w wywarze z ziół zawierających rumianek , do ciemnych – korę dębową. Płukanie w wywarach ziół działa wzmacniająco na włosy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Twoja wyszukiwarka